Komputer jest obecnie nierozerwalną częścią naszego życia. Towarzyszy nam na każdym kroku, a praca z nim, zarobkowa lub nie, zajmuje nam niebagatelną część każdego dnia.
Przenośny komputer
Ludzie często o tym zapominają, ale smartfon, który nosimy codziennie w kieszeni spodni i bez którego nie wyobrażamy sobie już życia, to tak naprawdę również komputer, tyle że przenośny i połączony z telefonem komórkowym. Przenośnym komputerem jest także laptop, coraz chętniej przez nas wybierany ze względu na rosnące właściwości techniczne i mobilność, pozwalające wykonywać szerszą gamę prac niezależnie od miejsca. Istnieje oczywiście i komputer stacjonarny, powszechnie i potocznie znany jako „blaszak” czy „pecet” (od angielskiego skrótu „PC”, „personal computer”, czyli komputer osobisty). Ten, w odróżnieniu od laptopa i smartfona, wymaga podłączenia zewnętrznego monitora, klawiatury oraz myszki, by można było z niego korzystać.
Komfort pracy
Prawdą jest jednak, że te dwa ostatnie można podłączyć także do laptopa. I w gruncie rzeczy wiele osób się na to decyduje, ponieważ posiadanie ich niewbudowanych umożliwia większą swobodę ruchu i znacząco podnosi komfort pracy. Klawiatura w tym zestawieniu często jednak gra drugie skrzypce. Dużo łatwiej jest z niej korzystać niezależnie od konstrukcji, ponieważ jej użytkowanie polega tak naprawdę jedynie na wciskaniu klawiszy, których układ przeważnie niewiele się różni, co z kolei przyspiesza zmianę przyzwyczajeń. Wielokrotnie ważniejsze jest to, na czym trzymamy dłoń przez cały czas korzystania z komputera: mysz – dlatego wysiłki powinno się skupić na znalezieniu odpowiedzi na pytanie:
Jaka mysz do komputera będzie najlepsza?
Taka, która dobrze leży w dłoni. Jej kształt powinien być dopasowany w taki sposób, aby można było na niej swobodnie położyć dłoń bez konieczności zginania palców leżących na lewym i prawym przycisku. To gryzoń (jak czasem nazywa się mysz komputerową) powinien być dopasowany do naszej dłoni, a nie na odwrót. To mysz jest tutaj urządzeniem. My z niej korzystamy i to ona powinna odpowiadać nam.
Ważne jest również, aby myszka się nie wyślizgiwała. Obecnie każda ma po bogach specjalne wypustki, często chropowate lub ogumione, które mają zapobiegać niekontrolowanym ruchom urządzenia. Należy zawsze zwracać uwagę, czy sposób, w jaki producent podszedł do tego tematu, odpowiada naszemu wyobrażeniu i naszym potrzebom.
Wiele myszy ma również dodatkowe przyciski po bokach, które można swobodnie przypisywać do nowych funkcji programów i korzystać z nich jako skrótów.
Kryteriów jest sporo, ale warto je przeanalizować, żeby nie żałować zakupu.