Mechanizacja i stopniowe zastępowanie ludzi maszynami towarzyszy nam od początku rewolucji przemysłowej. Dzięki temu praca setek tysięcy ludzi stała się lepsza, wygodniejsza, bezpieczniejsza i lepiej płatna. Aktualnie jesteśmy w epicentrum tego procesu. Albo dopiero w jego progu. Ale to tylko dobrze wróży gospodarce na poziomie ogólnoświatowym.
Płynność produkcji
Dzięki internetowi, który umożliwił nam szybką i bezpieczną wymianę danych, maszyny zaczynają wypierać ludzi z coraz to większej ilości branż i zajęć, dzięki szybkiej i zgranej wymianie informacji. W ten sposób możemy połączyć dwa zespoły i otrzymać szybką i efektywną pracę. To już teraz przynosi ogromne zyski, a to dopiero początek. Jeśli uda nam się wprowadzić internet 5G, który otworzy nam możliwości do nieograniczonej szybkości i ilości przesyłanych informacji. To pozwoli na niemalże połączenie całej hali produkcyjnej i przez to zmechanizowanie całej produkcji i wprowadzeniu maszyn, wykonujących bardziej skomplikowane zajęcia. To dopiero będzie rewolucja przemysłowa. Jednak… nie jest aż tak wspaniale, wciąż musimy mieć kogoś kto będzie czuwał nad całą produkcją. Zarządzanie zespołami IT będzie niezmiernie ważne, aby zachować płynność produkcji. Tym razem nie trzeba będzie zatrudniać zespołu ludzi stojących przed maszynami, a wystarczy kilku ludzi przed komputerami, aby mieć kontrolę nad całą produkcją. Jednak to sprowadza się do ogromnej odpowiedzialności ciążącej nad ludźmi zajmującymi się zarządzaniem sprzętem IT. Ponadto będzie się od nich wymagało dużo kompetencji i dobrego wyszkolenia oraz praktyki.
Zarządzanie zespołami IT
Oczywiście otworzyła się tu też furtka dla nowej branży. Świadczenia usług, których głównym tematem będzie zarządzanie zespołami IT. Już teraz można znaleźć na rynku firmy zajmujące się wyręczaniem przedsiębiorców z zarządzania sprzętem IT. Kontrolują jego pracę i czuwają nad funkcjonalnością sprzętu IT. Dzięki temu przedsiębiorcy, których nie będzie stać na zatrudnienie takiej wyspecjalizowanej kasty pracowników od IT, będą mogli korzystać z takich właśnie usług.
Jednak… z przykrością trzeba stwierdzić, że zarządzanie zespołami IT przez ludzi jest zagrożone, opanowaniem przez sztuczną inteligencję. W przyszłości to nie kilku ludzi będzie czuwać nad halą produkcyjną a zaledwie jeden komputer. Mimo wszystko budzi to może lekkie obawy? Jak na razie bezpodstawnie. Sztuczna inteligencja jeszcze nie jest, aż na tyle rozwinięta, aby przejąć tą branże i długo jeszcze nie będzie. Więc można albo odetchnąć z ulgą, albo czekać na nową rewolucję.