Wiele osób szuka poleasingowego komputera stacjonarnego. To całkiem dobry sposób na dobrą jakość części w akceptowalnej cenie. Robią tak nie tylko poszukiwacze promocji, ale na przykład osoby, które zakładają nową firmę i nie chcą na początku sprzętu ze sklepu, w zamian akceptując fakt, że ich komputer ma już kilka lat.
Obudowa komputera
Kiedy kupujemy komputer poleasingowy nie powinniśmy kierować się jedynie relacją ceny do jakości użytych do jego budowy komponentów. Niektóre niuanse, na które początkowo nie zwraca się uwagi, w dłuższym okresie mogą stać się przyczyną, jeśli nie problemów, to sporej niewygody.
Jednym z takich elementów jest obudowa komputera. Wiele osób nie zwraca na nią uwagi przy zakupie, to jest ona tym jego elementem, który będzie najbardziej widocznym po zakupie. Co więcej, jeśli planujemy późniejszą rozbudowę sprzętu, nieodpowiednia obudowa może znacząco ograniczyć nasze możliwości.
Najpopularniejsze rodzaje obudów komputerów poleasingowych to obudowy typu desktop lub tower. Pierwsza z nich lepiej sprawdzi się w miejscach, gdzie mamy niewiele miejsca na komputer. Leży ona bowiem płasko na biurku, będąc jednocześnie podstawką do monitora. Oferuje ona znacznie mniej miejsca we wnętrzu niż inne rodzaje obudów. Przez to późniejsza rozbudowa sprzętu może być nieco utrudniona.
Dodatkowy element
Wielu osobom przeszkadza także fakt, że na biurku oprócz monitora musi znajdować się dodatkowy element, który ogranicza powierzchnię roboczą. Co więcej, nie każde biurko nadaje się, by postawić na nim tego typu obudowę. Zwłaszcza jeśli mamy dodatkową podstawkę do biurka na monitor, możemy mieć problem z sensownym ustawieniem poleasingowego komputera.
Jeśli chodzi o obudowy typu tower, to najczęściej ustawiane są one obok monitora – na biurku, podłodze lub specjalnej podstawce. Z reguły są one wyższe niż szersze, dzięki czemu zajmują mniej powierzchni.
Ponadto najczęściej oferują więcej miejsca we wnętrzu, co pozwala na późniejszą rozbudowę komputera o dodatkowe elementy. To szczególnie ważne dla osób, które kupują poleasingowy sprzęt ze względu na cenę, jednak planują zbierać oszczędności i zmieniać w nim kolejne elementy i dodawać nowe podzespoły.
Czasem w sprzedaży pojawiają się także obudowy specjalne, czyli wersje wąskie (tzw. Slim) czy bardzo małe (typu ITX). Włożenie do nich sprzętu o dużej wydajności wymaga nieco zdolności, jednak nie jest niemożliwe. Warto jednak traktować wnętrza tego typu obudów jako skomplikowane w wymianie i ewentualnej rozbudowie. Jeśli jednak mamy szczególnie niewiele miejsca na nowy sprzęt, warto się za nimi rozejrzeć.