Współczesny rynek pracy cechuje duża różnorodność. Przestarzałe fabryki zostały unowocześnione wieloma rozwiązaniami. Wraz z postępem technologii i pokrewnych branż w ostatnich latach miał miejsce cywilizacyjny skok, zwłaszcza na rynku pracy.
Roboty
W miejscu, gdzie dawniej stał człowiek obsługujący ogromną maszynę współcześnie możemy spotkać ramię robota lub automatyczne urządzenie wykonujące tę samą pracę, jednak zarówno precyzja, jak i tempo pracy jest na wyższym poziomie. Jeden człowiek jest w stanie kontrolować pracę kilku lub nawet kilkunastu urządzeń. Komfortowe kabiny operatorskie oraz odpowiednio urządzone stanowisko pracy sprawiają, że praca nie wymaga od nas dużego wysiłku. Niemalże każde stanowisko pracy uległo metamorfozie dzięki nowoczesnym technologiom. Również dzięki temu zmniejszyło się zapotrzebowanie na tradycyjnych pracowników. W dzisiejszych czasach ostało się niewiele prac, gdzie trudno zastąpić człowieka, nawet najnowocześniejszą maszyną. Za rozwojem technologii wykorzystywanej w różnego rodzaju pracach stoją oczywiście pieniądze. Raz zainwestowane środki przynoszą korzyści przez wiele lat. Nie trzeba wypłacać wynagrodzenia, odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne, martwić się, czy pracownik przyjdzie w ogóle do pracy i jak wydajna będzie jego praca. Maszyna wykona to wszystko w zamian za źródło zasilania i odpowiednie serwisowanie.
Proces pracy to tylko jedna z możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii.
Szukanie pracowników
W przypadku konieczności zatrudnienia pracownika postęp technologiczny również przychodzi nam z pomocą. Proces rekrutacji, nawet wieloetapowy z reguły opiera się na technikach, które wcześniej nie były nawet dostępne. Ogłoszenie o naborze umieszcza się na stronie internetowej, bądź korzysta z serwisów pośredniczących w naborze i za pomocą odpowiednio skonstruowanego systemu aplikacji, który już na wstępie jest w stanie odrzucić kandydatów niespełniających kryteriów. Również kolejne etapy rekrutacji i selekcji pracowników opierają się o systemy informatyczne temu służące. Zdarzają się już obecnie firmy, które fizyczny kontakt z potencjalnym pracownikiem mają dopiero w momencie podpisania umowy lub innych czynności wymagających fizycznej obecności kandydata.
Jak widać z powyższego technologia na rynku pracy ma szerokie zastosowanie na każdym z etapów procesu pracy. Rosnąca tendencja do coraz to większej automatyzacji sprawia, że pracodawcy szukają idealnie dopasowanych pracowników a ci z kolei starając się sprostać wyzwaniom współczesnego rynku pracy słusznie inwestują w rozwój osobisty