Forrest Gump porównywał życie do pudełka czekoladek – nigdy nie wiesz, na co trafisz. Podobne porównanie będzie pasowało do korzystania z Internetu. Dlaczego? Ponieważ – mimo, że Internet jest czymś, bez czego ciężko byłoby nam dzisiaj funkcjonować, skarbnicą wiedzy,dostawcą najnowszych informacji, źródłem rozrywki – jest także miejscem bardzo niebezpiecznym.
Bezpieczeństwo w sieci
Dlatego też warto do swojego słownika wprowadzić ważne słowo, którym jest cyberbezpieczeństwo. Dobrze byłoby o nim pamiętać na co dzień – dotyczy to zarówno młodzieży, jak i dorosłych użytkowników sieci. Nasze bezpieczeństwo w cyberświecie jest zagrożone, ponieważ nieświadomego użytkownika łatwo jest oszukać, wykorzystać, okraść. Zagrożone są osoby, które używają internetowej bankowości lub robią zakupy w sieci. Wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze, trzeba być szczególnie wyczulonym. Oszuści i złodzieje działają teraz „w białych rękawiczkach”, używając np. maili, które po otwarciu instalują na komputerze czy telefonie szkodliwe oprogramowanie (lub „wpuszczają” wirusa). Banki oraz serwisy zakupowe mają wiele zabezpieczeń, więc takie sytuacje nie zdarzają się często, ale nic nie zastąpi ostrożności użytkownika. Tutaj – podobnie jak w ruchu drogowym – powinna obowiązywać zasada ograniczonego zaufania.
Nie ufaj
W Internecie jest wiele czatów, serwisów randkowych, społecznościowych, które są pożywką dla oszustów – chociażby matrymonialnych. Poza tym, należy dbać o młodych użytkowników sieci, którzy są naiwni i ufni, więc mogą dać się bardzo łatwo wykorzystać. Przecież nigdy nie wiemy, kto jest po drugiej stronie, z kim tak naprawdę czatujemy. Bezpieczeństwo w sieci polega na odpowiedzialnym wybieraniu tego, co chcemy obejrzeć, przeczytać. Każdy rodzic, który – chcąc nie chcąc – musi nauczyć dziecko korzystania z Internetu, powinien dokonać odpowiednich ustawień i zabezpieczeń (blokady treści pornograficznych stanowczo nieodpowiednich dla nieletnich użytkowników, zawierających sceny przemocy i tak dalej). Bardzo ważna jest nieustanna edukacja w zakresie bezpieczeństwa w sieci, ponieważ Internet jest częścią naszego życia. Dzisiejsza młodzież to tak zwani „cyfrowi tubylcy”, czyli osoby, które od najmłodszych lat korzystają z urządzeń elektronicznych. Dlatego często nie zdają sobie sprawy z tego, co może być dla nich niebezpieczne. Niestety – zagrożenia w sieci są niezaprzeczalnym faktem – wystarczy choćby poczytać o zjawisku cyberprzemocy czy stalkingu. Kluczem do rozsądnego korzystania z Internetu wydaje się więc rozsądek.